Co je PSP — Playstation Portable (kapesní videohry Sony) ?
PSP — Playstation Portable je první kapesní herní konzolí firmy Sony, která se světu představila poprvé v roce 2004 (oficiální prodej v Evropě začal jak je u Sony tradicí skoro o rok později a za výrazně vyšší cenu než v zámoří). První informace působily jako zjevení z nebes — výkon tehdy nejnašlapanější “velké” konzole Playstation 2 přenesený do malého mobilního zařízení.
A k tomu navrch třešničky jako slibovaná podpora GPS modulu či modulu s digitálním foťákem (bohužel jako tolikrát i zde měl marketing Sony velké oči a většinou zůstalo jen o slov o skvělých externích perifériích co se týče pořádné podpory ze strany mateřské firmy).
Jako médium pro hry do PSP slouží malý optický disk (průměr 60 mm ukrytý v plastovém pouzdře) vyvinutý techniky od Sony, který nese označení UMD (Universal Media Disc). Jeho maximální kapacita je 1,8 GB (přenosová rychlost až 11 Mbit/s.) a kromě her se na něm měly distribuovat i filmy — UMD se mělo stát obdobou DVD disku pro přenosné konzole (ale trh ho nepřijal zejména díky špatné podpoře ze strany Sony — filmů na UMD, byť v perfektní kvalitě, vyšlo jen omezené množství a Sony za ně požadovala neadekvátní ceny). V dnešní době se tak UMD využívá jen jako herní médium (UMD mechanika je citlivá na nárazy a otřesy a proto je třeba se k PSP chovat šetrně a ne jako k odolnému mobilu, tím opravdu není !).
Čím je PSP jedinečná ?
Hlavním tahákem PSP byl v té době gigantický TFT LCD displej s uhlopříčkou 4,3″, 16:9 a rozlišením 480x272 pixelů schopný zobrazit 16,7 miliónu barev s podporou čtyř úrovní podsvícení — pozor mnoho uživatelů se rozčiluje, že jejich PSP má jen tři úrovně podsvícení — to je díky tomu, že čtvrtá úroveň s nejvyšší svítovostí je dostupná, jen když je PSP připojena na nabíječku do elektrické sítě ! Dnes tyto parametry určitě nikoho neoslní, ale ve své době to byla špička a mobilní telefony nemohly s kvalitou barevného displeje PSP vůbec soupeřit.
Každý PSP model nese ve své výbavě Wifi pro připojení k internetu a slot na paměťové karty memory stick (jsou nezbytné pro ukládání rozehraných pozic z hry, ale lze je využít jako paměťového nosiče pro mp3, video soubory a další multimediální obsah, který PSP umí zobrazit).
Po hardwarové stránce je PSP vybavena proprietárním procesorem vycházejícím z MIPS 4000 taktovaném na 222 MHz (lze jej zvýšit na 333 Mhz, ovšem to má negativní vliv na výdrž baterie a proto spousta her pracuje jen s výkonem 222 MHz). PSP 1000 (tak se nazýval první model) byla vybavena 32 MB RAM paměti a v dalších verzích se dočkala zvýšení na 64 MB (větší kapacita se ale využívá jen pro lepší kešování nahrávání obsahu z umd disku, protože každá hra musí být schopna pracovat i s pouhou základní 32 MB pamětí).
Výkon grafického čipu dosahuje 33 milionů vyrenderovaných polygonů za sekundu (včetně T&L) a Fill rate se pohybuje přes 600 MPix/s. Konzole je kromě čipu pro 3D grafiku vybavena vlastním DSP, integrovaným FPU a hardwarovým dekodérem přehrávání MPEG‐4 (H.264/AVC). Výkon této multimediální části PSP (s taktem 166 MHz) dosahuje slušných 5 GFLops.
Operační systém PSP (firmware) je nahrán “natvrdo” v Nand flash. Při upgradu firmware na novější verzi (což vyžaduje spousta her) dochází k přepsání nand flash a právě to je malý kámen úrazu v PSP. Pokud přepis neproběhne zcela správně (např. v důsledku odpojení nabíječky při nenabité baterii), dochází v této fázi většinou k takovému poškození, že PSP je dále nepoužitelná (dokud se odborně neprovede korektní přepis nand flash).
Všechny PSP mají také stereo reproduktorky (pouze poslední model PSP E1004 má jen mono reproduktor), ovšem pro kvalitní poslech hudby je třeba připojit kvalitní PSP sluchátka, nebo externí reproduktory. Nejnovější modely PSP konzole — PSP 3000 a PSP Go mají navíc integrovaný mikrofon a lze je s úspěchem použít pro komunikaci přes skype.
Pro připojení PSP k PC slouží PSP usb kabel, díky němuž lze na paměťovou kartu v PSP konzoli z PC kopírovat multimediální obsah, tak jako by se jednalo o běžný usb flash disk. Nabíjení PSP baterie (Li‐ion standardní kapacity 1200–1800 mAh) se provádí přes PSP nabíječku, která je součástí každého balení PSP konzole. Ovšem na PSP baterie pozor — pro první model PSP slouží silnější baterie (1800 mAh), které se nevejdou do pozdějších modelů PSP 2000 a PSP 3000, takže pro ně je třeba použít tenčí baterii 1200 mAh — díky hardwarovým úpravám má tato slabší baterie přinejmenším stejnou výdrž než 1800 mAh v první PSP 1000. Varoval bych před nákupem neznačkových baterií s udávanými gigantickými kapacitami 2400, 3600 mAh apod. — je to lež tyhle baterie většinou nemají odpovídající výdrž a neváhal bych jejich prodej označit v některých případech označit za podvod. V každém případě doporučuji nakupovat jen značkové PSP baterie — ty mají ověřenou kapacitu a jsou spolehlivé — zde se skutečně nevyplatí šetřit. Nakonec ještě varování pro majitele PSP E1004 - tato konzole nemá výměnnou baterii !
Jaké modely PSP existují ?
![]() |
PSP 1000 | první model PSP konzole (RAM 32 MB) v prodeji od roku 2004. Hmotnost 280 gramů. |
![]() |
PSP 2000 | druhý model PSP konzole také označovaný jako PSP Slim je odlehčenou (o 19% tenčí a o 33% lehčí — hmotnost jen 189 g a věřte že to jde hodně poznat) verzí původní PSP 1000 s RAM pamětí zvětšenou na 64 MB (rychlejší nahrávání her z UMD disku) a s výrazně sníženou spotřebou energie. Ovládací tlačítka mírně vyvýšena pro snadnější stisk. Přesnější analogový páčkový ovladač. Zvýšený jas LCD displeje.V prodeji od roku 2007. |
![]() |
PSP 3000 | PSP Slim (PSP 2000) s ještě vícevylepšeným displejem (to je diskutabilní, protože na něm jdou zase více vidět linky pixelů) a s vestavěným mikrofonem — v prodeji od roku 2008. |
![]() |
PSP Go (PSP E‐1000) |
PSP konzole bez UMD disku, se zmenšeným displejem na 3,8″ a vysunovacím designem — hry lze kupovat jen přes internet (Playstation Store), což je sice super pohodlné, ale dražší než hry na UMD v PSP e‐shopech. Velkou výhodou je přítomnost 16 GB vnitřní flash paměti pro ukládání her a multimédií přímo do konzole bez nutnosti kupovat paměťovou kartu na PSP. Hmotnost 158 gramů. |
![]() |
PSP E1000 (PSP E‐1000) |
PSP konzole bez Wifi — v prodeji od konce roku 2011. Jde o poněkud očesaný model, kterým nám Sony chce říct, že se máme na PSP vykašlat a pořídit dražšího nástupce kapesní konzoli Playstation Vita. PSP E1004 má také jen mono reproduktor, zvýšenou hmotnost a změněný povrch na matnou čerň. Jedinou výhodou je nižší cena oproti předchozím PSP modelům. Hmotnost 223 gramů. |
Možná jste se také setkali s označením PSP 3004 místo PSP 3000. V praxi jde o stejný model PSP, určený pro jiný trh. Poslední číslice v označení udává trh pro který je daný model určen:
označení PSP: | určeno pro region: |
PSP‐x000 | Japonsko |
PSP‐x001 | USA |
PSP‐x002 | Austrálie |
PSP‐x003 | Anglie |
PSP‐x004 | Evropa |
PSP‐x005 | Korea/Indie |
PSP‐x006 | Hong Kong/Singapur |
PSP‐x007 | Taiwan |
PSP‐x008 | CIS |
PSP‐x009 | Čína |
PSP‐x010 | Španělsko/Afrika |
Potřebuji paměťovou kartu na PSP ?
Pokud máte PSP Go, tak ne (jen v případě že zaplníte vnitřní 16 GB pamět nezbyde než nakoupit Memory Stick micro — pozor jde o jiný druh karet než pro ostatní PSP konzole). Máte‐li ale jakoukoliv jinou PSP konzoli (PSP 1000–3000), pak rozhodně budete paměťovou kartu potřebovat. V dnešní době je běžná kapacita 4 GB, pro náročnější doporučuji 8 nebo 16 GB. Malá perlička — 4 GB memory stick pro PSP dnes v roce 2011 pořídíte za desetinu ceny toho co tato karta stála v roce 2005, kdy za ní bylo třeba vysázet 4000 Kč !
Paměťová karta u PSP 1000–3000 je naprosto nezbytná pro ukládání rozehraných pozic z her (abyste nemuseli začínat hrát hru stále od začátku). Dále najde uplatnění pro stahování a následné spouštění demo her z této karty a pro ukládání a následné přehrávání multimédií na PSP (hudba, fotky, videa). Zároveň s paměťovou kartou doporučuji zakoupit usb kabel na PSP (nechápu proč jej Sony nedodává standardně s PSP). Díky němu budete moci přes USB konektor připojit PSP k PC a nahrávat na memory stick paměťovou kartu multimédia, demo hry a další obsah.
Výdrž baterie na PSP ?
Udáváná výdrž pro PSP 1000–3000 se standardní Sony baterií, kterou získáte při koupi PSP konzole je 4–6 hodin hraní her, nebo 4–5 hodin přehrávání videa, nebo 8–11 hodin přehrávání hudby. Čísla se mohou zdát malá, ale dá se jim věřit, na rozdíl od hausnumer udávaných u konkurenčního Nintenda DS, kterým se mi chce smát (už někdo někdy viděl DS Lite konzoli se standardní baterií aby vydržela 16 hodin hraní jak tvrdi Nintendo ???).
PSP konzole nejsou regionálně omezené, což znamená, že si můžete koupit PSP hru na UMD kdekoliv na světě a spustit ji na jakémkoliv PSP (není problém spustit na evropské PSP 3004 hry zakoupené levně přes internet z USA). Drobné omezení může být u některých funkcí pro hraní přes internet, kdy se vám může stát, že hra koupená v zámoří odmítne spolupracovat s evropskými herními servery a vy se pro online hraní budete muset připojovat na servery v USA.
Hry na PSP se prodávají na UMD discích s kapacitou až 1,8 GB. Jde o “malé DVD” o průměru 6 cm umístěné v plastové krabičce, která se celá vkládá do PSP. Disky jsou hodně choulostivé na poškození, takže se k nim chovejte citlivě — škrábance nebo jen znečištění povrchu UMD může způsobovat problémy či dokonce nemožnost načtení PSP hry. Alternativně lze hry kupovat v elektronickém obchodě Sony — Playstation Store (jediná možnost jak dostat hry do PSP Go, která nemá UMD mechaniku). Je to pohodlné, ale hry v Playstation Store mají pevné ceny diktované firmou Sony, takže jsou většinou více či méně dražší než PSP hry na UMD discích. Demo hry na PSP lze také bezplatně stáhnotu z Playstation Network na memory stick kartu a pak z karty spustit.
Internet na PSP ?
Ano, každá PSP konzole ma v systému internetový prohlížeč, který se sice příliš pohodlně neovládá díky absenci dotykového displeje, ale je tam a s trochou trpělivosti můžete na PSP používat i internetový prohlížeč s podporovou základního javascript, cookies, CSS, záložek .… (ovšem spousta těchto funkcí je hodně omezených a na komfort na jaký jste zvyklí z internetového prohlížeče z PC musíte na PSP zapomenout). Alternativně lze do PSP dostat i verzi Opera Mini (PSP konzole musí být modifikována, což může být ve spoustě zemí včetně ČR porušením autorského práva, nemluvě o ztrátě nároku na bezplatnou záruční opravu), která je mnohem rychlejší než standardní systémový web prohlížeč.
PSP a PS3 ?
Máte‐li doma Playstation 3, můžete PSP využít jako ovladač PS3 konzole. Pomocí funkce Remote Play lze PS3 ovládat jak přes domácí WiFi síť, tak na tisíce kilometrů přes internet. S PSP tak můžete daleko od domova třeba přehrávat na jeho displeji film, který máte uložený na harddisku Playstation 3, který máte doma připojený k internetu (dokonce lze s PSP zapnout na dálku vypnutou PS3 konzoli, kterou tak nemusíte nechávat stále zapnutou).
Skype na PSP ?
PSP 3000 a PSP Go mají integrované mikrofony, takže využití jako skype komunikátor přes internet je zcela bezproblémové. U staršího PSP 2000 to jde také, ale musíte dokoupit headset pro PSP (sluchátka s mikrofonem). Nikoliv, ale u nejstaršího PSP 1000, ten údajně díky hardwarovým omezením nelze pro skype komunikaci nijak použít.
Co ještě dokoupit k PSP ?
V každém případě vřele doporučuji všem pořídit pouzdro na PSP (měkké, či tvrdé protinárazové PSP pouzdro — podle toho jakým způsobem budete PSP přenášet). Ke zvážení je také ochranná fólie na LCD displej PSP, který má bez ní tendenci se upatlat od prstů a nebo dokonce i poškrábat. Další PSP doplňky, které stojí za zvážení:
- memory stick paměťová karta na PSP
- usb kabel na PSP
- PSP nabíječka do autozapalovače
- náhradní dobíjecí PSP baterie (pozor na správný typ baterie podle toho jaký model PSP máte)
- GPS modul na PSP
- digitální kamera na PSP
- AV kabel na připojení PSP k TV
- sluchátka na PSP
Kdo vyhrál Sony nebo Nintendo ?
Hlavní konkurent PSP — herní konzole Nintendo DS od Nintenda je úspěšnější v počtu prodaných kusů konzolí i her, ale můj osobní názor je, že Nintendo DS je oproti PSP velmi slabá hračka a doporučil bych ji snad jen pro děti do 10 let. Co na tom, že má dva displeje, z toho jeden dotykový, když displeje jsou malé (dostatečná velikost je až v modelu XL, ten je ale předražený), hardwarový výkon Nintenda je oproti PSP zanedbatelný, hry mohou mít jen mnohem menší délku než 1,8 GB hry na UMD pro PSP. Nintendo nemá Wifi, nelze na něm (bez dokupování hw) prohlížet internet, přehrávat filmy, mp3 … PSP je mnohem vyspělejší kapesní herní konzole a na začátku roku 2010 měla na svém kontě přes 66 miliónů prodaných kusů.
Jde připojit PSP na TV ?
Od verze PSP Slim je PSP vybavena možností připojení k TV a zobrazení obrazu na velké TV místo na malém LCD displeji PSP konzole. U PSP 2000 je tato funkce ještě nedotažená (hry jdou zobrazit jen na TV s podporou progresivního ntsc videorozlišení a to přes komponentní video kabel). Zato na PSP 3000 už stačí běžný PSP AV video kabel (samozřejmě dá se sehnat i kvalitnější PSP scart kabel s RGB výstupem) abyste mohli hrát na velké TV.
Připojení nejstaršího modelu PSP 1000 k TV lze řešit jen přes neoficiální video kit na připojení PSP 1000 k TV, který snímá obraz z displeje, digitalizuje jej a pak převádí na běžné kompozitní video — nevýhodou je vysoká cena kitu a nízká kvalita obrazu (ale jinak starou PSP 1000 k TV nepřipojíte).
A co PSP 2 ?
PSP 2 se nekoná, místo něj přijde na konci roku 2011 (v Evropě až v roce 2012) zbrusu nový následovník označený Playstation Vita (PS Vita), který bude našlapaný nejvýkonějším dostupným hardwarem až po střechu — namátkou jmenujme čtyřjádrový ARM A9 procesor, čtyřjádrový dedikovaný 3D grafický čip, 5″ OLED multitouch kapacitní obrazovka s rozlišením 960x544 pixelů, 3Gm Bluetooth, Wifi, dvě analogové ovládácí páčky !!!, dotykový touchpad na celé spodní straně konzole, dvě digitální kamery, 512 MB Ram .…
Bude to pecka (výkon Playstation 3 v balení hypermoderního mobilu), ale cena Playstation Vita nebude malá (navíc hry se mají distribuovat na speciálních ne zrovna levných flash kartách s kapacitou 4 GB) a v době popularity několikadolarových her pro mobily je otázkou zda se PS Vita podaří zopakovat úspěch svého předchůdce Sony PSP.
10.9.2011 | autor: admin | Číst více…
Komentáře: 17
Chtěl bych se zeptat v čem je horší psp e1004 než 1004? kdiž je e1004 hezčí novější atd.? odepište na mail playmt2@email.cz 😀 dík
PSP E‐1004 nemá WIFI, má jenom vestavěný mono “reproduktorek” a nemá výměnnou baterii … (původní stará PSP 1004 má WIFI, stereo repro i výměnnou baterii) tedy je jasné, že PSP E1004 je “očesaná” verze PSP konzole. Bohužel jiný typ než PSP E1004 již Sony nevyrábí …
prosím Vás jaké typy videí a obrázků podporuje PSP E1004 ?
PSP E1004 se standardním firmware podporuje stejné formáty jako ostatní PSP konzole — video: H.264/MPEG-4, AVI (Motion JPEG (Linear PCM), obrázky: jpeg, tiff, giff, png, bmp
Ahoj mám psp E1004 a chtěl bych se zeptat poběžej mi tam všechny hry z umd disc? a jestli se dá baterka vyměnitvee specializovaném obchodě psp ? děkuji
Ano, na PSP E1004 fungují všechny hry na PSP UMD discích, jen pochopitelně nebudou fungovat jejich případné online funkce. Baterka se bez ztráty záruky vyměnit nedá — po záruce teoreticky v odborném servisu, ale neviděl jsem že by některý z neautorizovaných servisů tuto službu nabízel.
Zdravím. Mám dotaz k přehrávání mp3 a avi souborů na PSP E1004. Na kartu jsem soubory nahrál z PC přes USB a jsou tam, ale PSP píše, že není co přehrávat. MP3 je normálně koupená, video je stažené, ale všude jinde jde přehrát. Díky za radu
Tato otázka se opakuje snad tisíckrát, koukněte se pořádně do manuálu.
Pro přehrávání videí na memory sticku najděte adresář “MP_ROOT” (pokud tam není, tak jej vytvořte).
Uvnitř tohoto adresáře by měl být podadresář s názvem “100MNV01” (pokud není, tak jej vytvořte).
No a nyní stačí nakopírovat sem videa z PC.
Videa nahrané do adresáře 100MNV01 pak můžete prohlížet z PSP přes menu “Videos”. Samozřejmě, za předpokladu, že video je ve formátu, který umí PSP přehrát — seznam podporovaných video formátů na PSP najdete v manuálu ke konzoli.
Zdravím, jsem taky úplný nováček, takže jsem zkoušela postupovat podle návodu co píšete,stejně mi to ale nejede??? Kartu memory stick jsem šoupla do compu, na F jsem si otevřela soubor PSP a vytvořila zde soubory fotky, hudba videa. Tyto soubory jsem pak také otevřela a nahrála zde písničky, fotky a videa. PO vložení do PSP a kliknutí na memory stick mi to píše: There are no tracks. You can import content from a PS3 systems or a PC.For details, rfer to the instructions for the PSP system. Tak kde dělám chybu? Jinak jak se zmiňujete o přečtení manuálu,nevím jaký myslíte v manuálu nic nevidím aspoň ne v tom našem?? Máme verzi PSP 1004, firmware 6,60. Díky za pomoc:DDD
Obsah, který má být na PSP používán musí být v odpovídajících adresářích — např. MP3 hudba by měla být nahrána v adresáři MUSIC … atd, tyto návody byly tisíckrát napsány, není problém si ty vygooglit, je zbytečné to znovu a znovu psát. Jinak pro lidi, kteří tomu nerozumí, doporučuji stáhnout na PC bezplatný program od Sony — Media Go, který se o vše postará za vás a nemusíte nic řešit (zorganizuje vám videa, hudbu, obrázky a další obsah, tak aby byl na PSP přístupný). Stáhnout ho můžete zde: http://mediago.sony.com/enu/features
lze k psp e1004 zakoupit externí baterie.nebo stačí jen adapter pokud umře stavajicí baterka.
Zdravím jak velkou kartu mohu dát do PSP 2004? jen 16GB nebo i 32GB? přemyšlím o redukci na dvě 16GB SD karty díky za odpověd
PSP konzole podporuje paměťové karty do kapacity 32 GB — viz info v manuálu ke konzoli.
dobry den, chci se zeptat na postup kopirovani her zakoupenych v playstation store, ulozenych na karte v psp go do psp 3004..po zkopirovani pres media go a stazeni se hru nedari spustit..je nejaka moznost nebo je to ochrana..?
koupené hry v digitální distribuci (playstation store) jsou spustitelné pochopitelně jen na přístroji, na kterém byly koupeny
Zdravím,
mohl by mi prosím někdo poradit? Syn má psp 3004, hrál fotbal přes UMD disk a najednou mu začal blbnout display a objevily se mu tam svislé pruhy.Zkusily jsme tam dát jinou hru a je to to samé. Zkusily jsme zapnout PSP jen tak bez hry, konzole se zapne funguje písničky jedou, video jede, ale display je takový divný ty pruhy nezmizely, jsou tam cca asi 3 v prostředku displaye. Příjde mi to jako když odchází obrazovka u TV? Poradíte mi prosím někdo co by to mohlo asi být, kolik by mohla stát oprava? Díky všem za tipy
Typické znaky fyzického problému s displejem PSP — běžně se to děje při pádu psp na zem, kdy se může “nalomit” samotný lcd panel, poškodit konektor připojení displeje k základní desce, nebo při vniknutí tekutiny do přístroje a následné oxidaci konektoru (to se může projevit klidně po několika měsících). Cenu může stanovit jen servis, který diagnostikuje závadu. Cena nového displeje je 1000+ Kč, s cenou za práci cca kolem 1500, může se to ovšem vyřešit jen vyčištěním konektoru bez výměny displeje. Kontakt na servis Sony je na zadní straně záručního listu, nebo je lze najít na http://www.playstation.cz